Хулоса қилиб айтган, суд ҳужжатларини ижро этиш жуда муҳим ва масъулиятли жараёндир. Ушбу жараённи самарали амалга ошириш учун қонунлар ва ижро органлари ўртасида ҳамкорлик зарур. Қонун ҳужжатларига тўғри риоя қилиш, ижро этувчи органларнинг ҳаракатлари ва барча тарафлар ўртасидаги мувофиқлик суд ҳужжатларини ўз вақтида ва тўлиқ ижро этишга хизмат қилади.
Сирдарё вилоят маъмурий судининг судья катта ёрдамчиси
Жорий йилнинг 27 март куни Сирдарё вилоят маъмурий судининг судяси Н.Абдуллаев Гулистон шаҳрининг Буюк келажак маҳалласида.
Жорий йилнинг 27 март куни Сирдарё вилоят маъмурий судининг судяси Н.Абдуллаев томонидан “Менинг маҳаллам – менинг судьям” шиори остида Гулистон шаҳрининг Буюк келажак маҳалласидаги маҳалла фаоллари, маҳаллада яшовчи фуқаролар ва фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, шунингдек суд тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар билан аҳолини яқиндан таништиришга қаратилган ҳуқуқий тарғибот тадбири ўтказилиб, тадбир давомида коррупцияга қарши курашга оид амалдаги қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳияти, коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш бўйича фуқароларга қўйилган вазифалар ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқларини суд орқали ҳимоя қилишнинг замонавий механизмларини жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” 2025 йил 30 январдаги ПҚ-33-сонли Қарори мазмун-моҳияти тўғрисида тегишли тушунтиришлар берилди.
Жорий йилнинг 26 март куни Сирдарё вилоят маъмурий судининг судяси Н.Абдуллаев Гулистон шаҳрининг Бўстон маҳалласида.
Жорий йилнинг 26 март куни Сирдарё вилоят маъмурий судининг судяси Н.Абдуллаев томонидан “Менинг маҳаллам – менинг судьям” шиори остида Гулистон шаҳрининг Бўстон маҳалласидаги маҳалла фаоллари, маҳаллада яшовчи фуқаролар ва фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, шунингдек суд тизимида амалга оширилаётган ислоҳотлар билан аҳолини яқиндан таништиришга қаратилган ҳуқуқий тарғибот тадбири ўтказилиб, тадбир давомида коррупцияга қарши курашга оид амалдаги қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳияти, коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш бўйича фуқароларга қўйилган вазифалар ҳамда “Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни мазмун-моҳияти тўғрисида тегишли тушунтиришлар берилди.
«Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида
Сўнгги йилларда мамлакатимизда инсоннинг қонуний ҳуқуқлари ва манфаатларини сўзсиз таъминлашга, фуқароларнинг одил судловга бўлган ишончини оширишга ҳамда уларнинг малакали юридик ёрдам олишга бўлган ҳуқуқлари кафолатларини кучайтиришга қаратилган тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, «Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилиниб, фуқароларга Ўзбекистон Республикаси Конституцияси билан кафолатланган малакали юридик ёрдам олиш ҳуқуқидан тўлиқ фойдаланиш имконияти яратилди.
Шу билан бирга Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларини «Давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш тўғрисида»ги Қонунга мувофиқлаштириш зарурати юзага келмоқда.
Мазкур Қонун билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига давлат ҳисобидан юридик ёрдам олиш ҳуқуқига эга бўлган шахсларга бундай ёрдам кўрсатиш учун жиноят, фуқаролик ишлари ва маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишлар бўйича ҳамда қонунда назарда тутилган бошқа ҳолларда адвокатнинг иштирок этишини таъминлаш тартибини белгилашга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Ушбу Қонун фуқароларнинг одил судловга эришиш имкониятларини янада кенгайтиришга ҳамда давлат ҳисобидан малакали юридик ёрдам олиш ҳуқуқини таъминлашга хизмат қилади.